Teo & Tao

desember 29, 2007

Avsmak for blandingsprodukter

Arkivert under: Religion — Teo&Tao @ 5:19 pm
Tags: , , , , , , ,

Hva er det med blandingsprodukter? Religiøst hat og aggresjon handler svært ofte om å beskytte det som oppfattes som rent, enten det gjelder kjønn, tro, moral, rase eller mat.

Hvorfor synes vi det er så mye finere at skjorta er i ren bomull og ikke er utblandet med 30 prosent polyester, enda en slik blanding faktisk hever bruksegenskapene og sørger for at jobben ved strykebrettet går mye lettere?

Hvorfor er det så om å gjøre at karbonadene består av renskåret storfekjøtt og ikke er iblandet svin, hest eller lam, enda blandingene faktisk gir bedre smak og konsistens, samtidig som de representerer en mer bærekraftig ressursutnyttelse?

Hvorfor kommer kristenfundamentalister løpende med paniske reorienteringsprogrammer og avskyerklæringer hver gang noen overskrider en kjønnsbarriere og definerer seg ut av den renskårne hetero-polariteten?

Hvorfor var (og er) såkalt “raseblanding” tabu - ikke bare blant nazister, men blant alle beslektede ideologer som deler mennesker inn i “folkeslag” og “nasjoner”?

Jeg tror nøkkelen til å forstå mange av de religiøst betingede tabuer, er forestillignen om “renhet”. Kristendommen bygger som kjent på en jødisk arv, hvor renhetskulten var og er helt sentral. Ta en titt på et kosherkjøkken, så ser du. For store deler av den verdikonservative delen av kristenheten er fortsatt dette avgjørende forestillinger – bevisst eller ubevisst – stikk i strid med Jesu liv, tenkning og ideer.

Homofobien i store deler av kristenheten bygger grunnleggende på behovet for klare, rene kategorier. Man snakker om “skaperorden”, om det som er “mot naturen”, om “mann og kvinne” som gudegitte størrelser og så videre. Kategoriene skal være klare – og rene. Legg derfor merke til at biseksualitet utløser enda sterkere avsky enn homoseksualitet blant de mest høyrøstede kristenkonservative.

I de samme kretsene er man opptatt av å holde “folkeslag” og “nasjoner” adskilt, med bakgrunn i forestillinger om at menneskene lar seg dele inn i tydelige, gudegitte og uforanderlige kategorier.

For tiden er det mest fokus på tabuer som er knyttet til kjønnslig renhet. Men jeg tror det neste store stridsspørsmålet vil handle om noe som utfordrer behovet for renhet og klare kategorier enda sterkere: Selve religionen.

Det aller styggeste skjellsordet i det kristenkonservative vokabularet er ikke homo eller gudsfornekter. Det styggeste stempelet er SYNKRETIST.

Synkretisme kommer av gresk og betyr ifølge ordboksdefinisjonen “blanding, sammensmelting av elementer fra forskjellige religioner”. Ingenting oppfattes som mer avskyelig, foraktelig og truende enn akkurat dette blant de rettroende.

I en verden som blir stadig mer globalisert, og hvor religionene lever tettere og tettere på hverandre, vil behovet for å forsvare den læremessige renheten mot synkretistisk påvirkning og innblanding fra “de fremmede andre”, øke i intensitet og styrke.

Det er derfor et paradoks at kristendommen selv er resultatet av synkretistiske prosesser, i likhet med enhver annen religion i boka. Og det aller største paradokset er at det viktigste poenget hos Jesus selv var et radikalt oppgjør med renhetskulten han kom fra. Jesus brøt systematisk med tabuene. Gjennom sin omgang med de urene, gjorde han seg selv uren – kalkulert og bevisst.

Så som et apropos til ideen om den forfinede karbonadedeigen i motsetning til den simple, utblandede familiedeigen tar vi med en punchline fra Mesteren selv. Matteus 15, vers 11:

«Hør og forstå! Ikke det som kommer inn i munnen, gjør mennesket urent. Men det som går ut av munnen, det gjør mennesket urent.»

Tenk på det neste gang en kristenfundamentalist velter ut sine moraliserende fordømmelser.

4 Kommentarer »

  1. Hm.. Tankevekkende ord. Og mens jeg satt og leste tenkte jeg på mitt forhold til kristenfundamentalistene. Jeg elsker mennesker – så å si uansett. Jeg har tro på at alle mennesker er gode – men pga ulike forutsetninger så utvikler vi egenskaper som ikke alltid er av det gode. Slikt som hevntanker, misunnelse osv osv.. Når et menneske myrder feks så vet vi aldri HELE historien – vi vet aldri HELT hvorfor eller hva som fikk et menneske til å ta livet av en annen. Vi ser at en har tatt et liv og så dømmens han/henne for det. For noen tenker jeg at det blir som en slags dobbel straff. Ikke i alle tilfeller er det nok sånn men i mange. Jeg har tro på tilgivelse – jeg har egentlig ikke tro på hat. Hat er ødeleggende.

    Men vet du Ivar – disse menneskene – kristenfundamentalistene – får meg til å hate. Jeg tror det er min måte å beskytte meg selv på. Jeg kan aldri forstå dem – jeg kjenner et raseri og et sinne overfor disse menneskene, som faktisk skremmer meg. Ofte sitter jeg og lurer på hva det er disse menneskene har opplevd i livet sitt som har fått dem til å ha slike holdninger de har om medmennesker – og som har blindet de så fullstendig at de ikke ser hva slags skade de gjør. Egentlig burde jeg kanskje synes synd på dem – men det klarer jeg ikke. Jeg har prøvd å forklare, forsvare og klargjøre for dem hva ordene de skriver rammer meg som menneske. De forstår enda ikke. De forstår bare seg selv – de ser bare seg selv. Det er vel dette jeg hater. Og jeg kjenner jeg nesten hater meg selv fordi jeg kjenner at jeg hater. For jeg hater egentlig aldri noen. Når jeg var liten og ble mobbet så la jeg meg bare ned slik at de fikk sparket og slått til de ble ferdig. Jeg hatet dem aldri. Jeg syntes heller synd på dem for jeg skjønte at de måtte slite med noe i livene sine. Kanskje mindreverdighetskompleks?

    Jeg tenker at jeg kanskje hater disse fundamentalistene mest fordi de ødelegger mitt bilde av kristendommen. Jeg har vært så naiv og tenkt på bestemor som var personlig kristen og som var verdens mest fantastiske menneske. Jeg har vært så naiv og trodd at alle kristne var gode mennesker – slik hun var. Og så møter jeg disse som bare går rundt og hater, dømmer, truer og sjikanerer – uten respekt, medfølelse, empati. De er verdens største egoister som bare har seg selv som forbilde. De setter til og med Gud i bakgrunnen så lenge de kan bevise for andre at de kan – de vet. Ingen andre er gode nok – ikke engang andre som tror på samme Gud. De går med skylapper på sin smale sti og dytter alle andre de møter til siden og rett i grøfta på sin vei til himmelrik. De har ikke evne til å be om tilgivelse. De ser jo ikke engang at de skader andre. Derfor hater jeg, tror jeg. Jeg skulle ønske at jeg slapp å gå å hate. Jeg liker ikke det, men kan rett og slett ikke la vær.

    Dette var ærlige ord og kanskje angrer jeg at jeg skrev det – men jeg tror det er sånn jeg tenker.

    Comment av kjellemann — desember 29, 2007 @ 6:06 pm | Svar

  2. Hei, Kjellemann

    Jeg tror jeg kjenner igjen følelsen. Det hender at jeg kjenner hatet, og det er en ugrei tilstand. Man vil jo helst bare ha gode følelser for folk.

    Jeg tror hatet stammer fra opplevelsen av avmakt, krenkelse og urett. Det er en opplevelse vi deler, på hver vår måte.

    Fundamentalistene har stjålet Gud fra oss, fra bestemoren din og fra alle sannhetssøkende mennesker. Det er en svært alvorlig forbrytelse.

    Jesus kalte dem for ormeyngel. Om han ikke hatet dem, var han i hvert fall lyn forbanna.

    ivar

    Comment av teotao — desember 29, 2007 @ 7:24 pm | Svar

  3. Hvorfor er vi så redde for hatet? Hvorfor er det ikke likegyldigheten som får oss til å krympe oss? Vi kan ikke tjene to Herrer. Vi kan ikke tjene både den gode hyrden og han (de) som skremmer og sprer flokken. Som Jesu disipler må vi lære oss å se forskjell på å samle og å spre, forskjellen på å være med Jesus og mot (Mat 12: 30).

    Det finnes mange som sprer i dag. Men Jesus sa: ”Og jeg gir dem evig liv; de skal aldri i evighet gå tapt, og ingen skal rive dem ut av min hånd. Min Far som har gitt meg dem, er større enn alle, og ingen kan rive noen ut av min Fars hånd. (Joh 10: 28-29).

    Likevel ser vi at folk kastes ut av menighetene. Det må vi hate. Vi som leser Bibelen og som elsker rettferdighet men hater urett: ” 10 Dere som elsker Herren, hat det onde! Han verner sine fromme og frir dem fra de ugudeliges hånd. 11 Lys stråler fram for rettskaffen mann og glede for alle dem som har et oppriktig hjerte. 12 Gled dere i Herren, dere rettferdige, og lovsyng hans hellige navn! (Salme 97)

    Hat det onde og elsk det gode, hold retten høyt på tinget!(Amos 5: 15).

    Comment av Ramaskriket — desember 30, 2007 @ 11:18 pm | Svar

  4. Takk for klare ord, Ramaskriket.

    hilsen ivar

    Comment av teotao — desember 30, 2007 @ 11:27 pm | Svar


RSS feed for kommentarer på dette innlegget. TrackBack URI

Kommenter

Blogg på WordPress.com.